דף הבית   ברכות  מליאות ואירועי ערב  פאנלים  היום המקדים  תערוכה: "מרחבי המחר"  חבר הנאמנים  מארגנים  מידע  ועידת הנשיא 2009 

לאירופאים אין רצון פוליטי לשאת בתוצאות של פעולה משמעותית נגד איראן

15/05/2008 | 18:50  

מתוך עיקרי פאנל "מאבק בין תרבויות או מאבק בתוך תרבויות?"

 

סימה שיין, לשעבר ראש מחלקת המחקר במשרד רה"מ:

לא תהיה פעולה משמעותית נגד איראן, שכן לאירופאים אין רצון פוליטי לשאת בתוצאות של פעולה כזו" 

ד"ר רוברט סאטלוף, מנכ"ל מכון וושינגטון למדיניות המזה"ת:

"לפי מספר אומדנים, האיסלאם הקיצוני מונה כיום יותר מ-300 מיליון איש"

פרופ' דומיניק מואזי, מייסד ויועץ בכיר במכון הצרפתי ליחב"ל מתריע:

"כיום לא מדובר בהתנגשות בין תרבויות, אלא אנו חוזים בהתנגשות של רגשות"

 

 

במסגרת היום השלישי של ועידת הנשיא, נערך פאנל בשאלה "מאבק בין תרבויות או מאבק בתוך תרבויות?", כאשר הדגש הושם על מאבק האיסלאם במערב והמאבקים הפנימיים באיסלאם. פרופ' דומיניק מואזי הפתיע את קהל מאזיניו כאשר טען, כי "כיום המאבק אינו מתרחש בין תרבויות אלא בין רגשות. במיוחד נכון הדבר לגבי רגשות הפחד של ארה"ב ואירופה, הדוגלים במוטו "אלוהים אדירים!", לעומת רגשות ההשפלה של חלקים רבים בעולם המוסלמי, הדוגלים במוטו – 'אני לא יכול להצטרף אליך ולכן אהרוס אותך'."

 

סימה שיין: "האיסלאם מצוי גם בהתנגשות פנימית וגם בהתנגשות חיצונית. הגרעין האיראני והטרור מצויים בראש סדר העדיפויות של מדינות מוסלמיות מתונות רבות ויש בכך משום קו המקשרם לישראל. בכל מקרה, על ישראל לעודד את המוסלמים המתונים, ולהבין שבמקביל אין מנוס מעימות עם האיסלאם הקיצוני."

בנוגע לסיכויים לפעולה כלכלית ממשית או צבאית כנגד איראן הוסיפה שיין: "לא תהיה פעולה משמעותית, צבאית או כלכלית, כנגד איראן, שכן לאירופאים אין רצון פוליטי לשאת בתוצאות של פעולה כזו."

 

פרופ' עמנואל סיוון: "חדירת ערכים מודרניים לאיסלאם מהווה איום עליו. מוסלמים מתונים רבים מעוניינים במודרניות, אך מפחדים מתגובת הקיצוניים. הקיצוניים קבלו זריקת עידוד גדולה מבן-לאדן. בן-לאדן מעולם לא התכוון לכבוש את המערב, אלא רק להרים את המורל, ובכך הוא הצליח. בניגוד למחשבה המקובלת, בן-לאדן לא נלחם על הכבוד אלא על הצדק."

 

ד"ר רוברט סאטלוף: "ההתנגשות החזקה ביותר כיום מתרחשת בתוך מדינות בעלות רוב מוסלמי, אך סוגיה זו זוכה לכיסוי מועט. יש לסייע לכוחות המתונים הנאבקים בקיצוניים, אשר מונים, לפי אומדנים אחדים, כ-40% אחוזים מכלל המוסלמים בעולם, כלומר יותר מ-300 מיליון איש."

 

פרופ' מוריס מוטולה: "המאבק המשמעותי והאמיתי כיום הוא בין המסורת למודרניות, הואיל ומאבק בין תרבויות התרחש בין כה וכה לאורך כל ההיסטוריה. מחוץ לאירופה, רק יפן הצליחה לאמץ את המודרניות מבלי לאבד את המסורת."

 

שייח' ראאד באדיר: "הכנס הזה עוסק ב'מחר' ואם מדברים על המחר, הרי שיש לדבר במונחים של תקווה ואהבה ולא של שנאה ופחד".

 

הרב מארק שניאור: "יש צורך לזהות מנהיגים מוסלמים מתונים אותנטיים ולפעול עמם בשיתוף פעולה. ניתן לשחזר את מערכת היחסים המיוחדת, אשר נרקמה בין הקהילה היהודית לבין הקהילה השחורה בארה"ב. יש להבין, כי למרות איסלאמופוביה גוברת בארה"ב, רובם המכריע של המוסלמים שם מתנגדים לאיסלאם הקיצוני."

 

 

המשתתפים בפאנל: ד"ר רוברט סאטלוף, מנכ"ל מכון וושינגטון למדיניות המזה"ת; פרופ' עמנואל סיוון, עמית בכיר במכון לתכנון מדיניות העם היהודי; פרופ' דומיניק מואזי, מייסד ויועץ בכיר במכון הצרפתי ליחב"ל; שייח' ראאד באדיר, חבר ב"מכון אדם"; פרופ' מוריס מוטולה, מרצה למדע המדינה; סימה שיין, לשעבר ראש מחלקת המחקר במשרד רה"מ; הרב מארק שניאור, המרכז להבנה אתנית בניו-יורק.


<< חזור
דף הבית מליאות ואירועי ערב פאנלים תערוכה: "מרחבי המחר" חבר הנאמנים מידע כללי ולו"ז תמונות מהועידה כתבות ועידת הנשיא 2009
ניירות רקע שהוכנו לקראת דיוני ועידת הנשיא


פיתוח ע"י TheMarker Powered by Themarker