דף הבית   ברכות  מליאות ואירועי ערב  פאנלים  היום המקדים  תערוכה: "מרחבי המחר"  חבר הנאמנים  מארגנים  מידע  ועידת הנשיא 2009 

דני גילרמן: המועצה לזכויות אדם של האו"ם היא מפלצת גזענית, אנטישמית וצבועה

15/05/2008 | 14:48  

פאנל "עתיד המוסדות הבינ"ל: בין ממשל עולמי אפקטיבי לקריסת הסדר הקיים"

 

ארווין קוטלר, לשעבר שר המשפטים הקנדי:

"סין מסייעת לרצח העם בדארפור"

דני גילרמן, שגריר ישראל באו"ם:

"המועצה לזכויות אדם של האו"ם היא מפלצת גזענית, אנטישמית וצבועה"

נתן שרנסקי:

"התנהלות האו"ם מנציחה את רצח העם בדארפור"

 

במסגרת היום השלישי לוועידת הנשיא, התכנס פאנל מומחים על מנת לדון בעתיד המוסדות הבינלאומיים.         יושקה פישר, דני גילרמן ופרופ' קוטלר העבירו ביקורת חריפה על תפקוד האו"ם, במיוחד בכל הקשור ליחס לישראל ולמניעת רצח העם בדארפור. בהקשר הישראלי תקף דני גילרמן בחריפות את מוסדות האו"ם השונים: "בעצרת הכללית יש רוב אנטי-ישראלי א-מוסרי אוטומטי נגד ישראל"; "מועצת הביטחון משותקת לחלוטין בכל הקשור למזה"ת וזאת בשל חברותה של לוב במועצה. זה מה שקורה כשנותנים לטרוריסטים להיכנס למועצת הביטחון"; "המועצה לזכויות אדם היא מפלצת גזענית, אנטישמית וצבועה."

 

נתן שרנסקי וארווין קוטלר, לשעבר שר המשפטים הקנדי, תקפו את חוסר יכולתו של האו"ם לעצור את הטבח בדארפור ואת המועורבות הסינית. שרנסקי: "באו"ם יש זכות שווה לדמוקרטיות ולדיקטטורות. התנהלות האו"ם מנציחה את רצח העם בדארפור ולא יכולה להביא לפיתרון המצב." קוטלר: "חוסר יכולתו של האו"ם להתערב ברצח העם בדארפור, הוא בגידה באנשי דארפור. סין רוכשת 90% מהנפט הסודני ובכך היא מסייעת לרצח העם שם".    בנוסף תקף קוטלר את קבלתו החמה של מחמוד אחמדינג'אד בעצרת הכללית של האו"ם: "אסור היה לקבלו בברכה באו"ם, אלא להוציא צו מעצר כנגדו."     

 

יושקה פישר, לשעבר שר החוץ הגרמני: "צפון קוריאה מרעיבה מאות אלפי אנשים ואנו מרשים זאת. אנו מרשים גם לחונטה הצינית במיאנמר לזנוח למוות את מאות אלפי תושביה שנפגעו בסופת הציקלון האחרונה. יש לומר בבירור – אין התערבות בדארפור בגלל סין, בעלת האינטרסים הכלכליים הרבים בסודן. חייב לבוא שינוי. הוא לא יקרה מחר, אבל חייבים להמשיך ולהיאבק. המפתח לעתיד הוא הקמת ארגונים בינ"ל חדשים ואמינים, תוך שימת דגש על שת"פ אזורי."

 

ויכוח מעניין נתגלע בין נתן שרנסקי לבין יושקה פישר סביב המגמה הרצויה להשגת חופש במדינות העולם.        שרנסקי צידד בחזרה ללאומיות, שכן בלתי אפשרי להילחם למען החופש במסגרת רבת משתתפים מגבילה, כפי שניתן לראות במקרה של האיחוד האירופי. פישר, מצידו, טען שחזרה ללאומיות תהווה טעות גדולה וכי העתיד הוא בשיתופי פעולה בינ"ל, במיוחד אזוריים.

 

שאלות מרכזיות נוספות שעלו בפאנל היו, האם המוסדות הבינ"ל ערוכים להתמודד עם נושאים כגון הטרור העולמי והתחממות כדוה"א, או שמא עליהם לערוך שינויים מבניים ומחשבתיים? האם אנו צועדים לעידן בו תתרחב פעילותם ויתחזק כוחם של גופי ממשל בינ"ל? מהו מקומה של ישראל וכיצד עליה לנהוג? ועוד.     

 

המשתתפים בפאנל: מנחה – דני גילרמן, שגריר ישראל באו"ם; יושקה פישר, לשעבר סגן הקאנצלר ושר החוץ של גרמניה; נתן שרנסקי, לשעבר סגן ראש הממשלה ושר במספר ממשלות ישראל; פרופ' ארווין קוטלר, לשעבר שר המשפטים הקנדי; פרופ' גבריאלה בלום, מרצה למשפטים באוניברסיטת הארווארד.  


<< חזור
דף הבית מליאות ואירועי ערב פאנלים תערוכה: "מרחבי המחר" חבר הנאמנים מידע כללי ולו"ז תמונות מהועידה כתבות ועידת הנשיא 2009
ניירות רקע שהוכנו לקראת דיוני ועידת הנשיא


פיתוח ע"י TheMarker Powered by Themarker