דף הבית   ברכות  מליאות ואירועי ערב  פאנלים  היום המקדים  תערוכה: "מרחבי המחר"  חבר הנאמנים  מארגנים  מידע  ועידת הנשיא 2009 

פרופ' דרשוביץ:ליהודי התפוצות אין זכות לקבוע את עתידה של ירושלים

15/05/2008 | 14:46  

עיקרי מושב "הכרעות היסטוריות בישראל: עניין פנימי, או עניינים של יהודי התפוצות?"

 

פרופ' אלן דרשוביץ:" ליהודי התפוצות אין זכות לקבוע את

 עתידה של ירושלים"

עוד הוסיף דרשוביץ כי בענייני ביטחון יש להשאיר את הכרעה לאזרחי ישראל

 

"רק יהודים שמימשו את הזכות להיות אזרחי מדינת ישראל יכולים לקחת חלק בהכרעות פוליטיות ולהצביע", אמר פרופ' אלן דרשוביץ מאונ' הרווארד, מעורכי הדין הבולטים בארה"ב ולוחם למען חירויות האזרח, בפאנל בו השתתף ביומה האחרון של וועידת הנשיא בירושלים.

"הסיכון והאחריות בלהיות אזרחי מדינת ישראל גדול יותר וכך גם הכוח להשפיע גדול יותר. אנחנו, יהודי התפוצות, יכולים להשמיע את קולנו, אבל בענייני ביטחון יש להשאיר את ההכרעה לעם בישראל. כך גם בעניין ירושלים. אם אזרחי מדינת ישראל על דתותיהם השונות יחליטו לחלק אותה, אין ליהודי התפוצות זכות להתערב.  בסוגיות אחרות, כמו למשל סוגיית "מיהו יהודי", למדינת ישראל יש חוק שאינו מחייב קהילות יהודיות בחו"ל. לא אחת אני אומר ליהודים בתפוצות שמעוניינים לקחת חלק בהכרעות פוליטיות וביטחוניות- 'תזהרו ממה שאתם מבקשים כי אולי תקבלו'! "

לדעתו יש לייצא את החינוך היהודי לארה"ב "דבר שבסופו של דבר גם יעודד עלייה כי זהו הפתרון האולטימטיבי. אני גם בעד הפתרון של "עלייה חלקית" שתהיה מעין התמסרות חלקית למדינת ישראל. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי למשל במגורים של שנה במדינת ישראל  שבמהלכם הם יוכלו לקחת חלק בהכרעות פוליטיות."

 

בפאנל שכותרתו "הכרעות היסטוריות בישראל: עניין פנימי, או עניינים של יהודי התפוצות?" השתתפו גם זאב ביילסקי, יו"ר הסוכנות היהודית, רון לאודר, נשיא הקונגרס היהודי העולמי, אריק כרמון נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, שר הרווחה יצחק הרצוג, ד"ר מלקולם הונליין, מנכ"ל ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים הגדולים בצפון אמריקה, פייר בסנינו לשעבר נשיא הקונגרס היהיודי האירופי וסטיבן הופמן, נשיא הפדרציה היהודית בקליבלנד.  

 

ועידת הנשיא הינה כנס בינ"ל ראשון מסוגו שיוזם ומוביל נשיא מדינת ישראל, שמעון פרס. הוועידה מתקיימת  בין התאריכים 13-15 במאי 2008 בבנייני האומה בירושלים, בהשתתפות מנהיגי מדינות בעבר ובהווה, אנשי מעשה והוגי דעות, בעלי חזון ומשקיעים, רבנים ויזמים, דמויות מפתח בכלכלה העולמית, במדע ובתרבות. מיטב האישים והמוחות בכל תחומי החיים. הוועידה תעסוק במגמות אשר צפויות לשרטט את פני "המחר" על היבטיו הישראליים, היהודיים והעולמיים ובאתגרים העתידיים עמם תידרש האנושות להתמודד. הוועידה תביא לידי ביטוי גם את תרומתם של מדינת ישראל והעם היהודי לחברה האנושית.

 


<< חזור
דף הבית מליאות ואירועי ערב פאנלים תערוכה: "מרחבי המחר" חבר הנאמנים מידע כללי ולו"ז תמונות מהועידה כתבות ועידת הנשיא 2009
ניירות רקע שהוכנו לקראת דיוני ועידת הנשיא


פיתוח ע"י TheMarker Powered by Themarker