דף הבית   ברכות  מליאות ואירועי ערב  פאנלים  היום המקדים  תערוכה: "מרחבי המחר"  חבר הנאמנים  מארגנים  מידע  ועידת הנשיא 2009 

יוסי ביילין: צריך לאפשר את הפטור מצה"ל מטעמי דת מפון

15/05/2008 | 14:33  

מושב  "החברה החרדית בישראל:כיצד אפשר לחיות ביחד וגם לחוד?"

 

ח"כ יוסי ביילין: "חוקי האישות הם הכתם הגדול ביותר על ספר החוקים הדמוקרטי של מדינת ישראל"

כל מי שאינו רוצה לשרת בצה"ל מטעמי דת ומצפון צריך לאפשר לו זאת"

ח"כ הרב משה גפני: "פרשנות השופטת של חוק החמץ יכולה להתרחש רק במדינה דיקטטורית"

דודי זילברשלג: "רק הרחם החרדית תנכיח מציאות יהודית בולטת במזרח התיכון החדש"

 

במושב שעסק בעתידה של החברה החרדית בישראל, ישבו זה לצד זה, הגברת עדינה בר-שלום יו"ר המכללה החרדית בירושלים ובתו של הרב עובדיה יוסף, ח"כ יוסי ביילין ממרצ, ח"כ הרב משה גפני, ד"ר ניסים ליאון חוקר החברה החרדית מאוניברסיטת בר-אילן והרב מרדכי קרליץ לשעבר ראש עיריית בני-ברק וחבר ועדת טל.

 

את המושב פתח והנחה הרב דודי זילברשלג יו"ר מפעלי רווחה ומו"ל העיתון החרדי "בקהילה".

זילברשלג סקר את אבני הדרך המרכזיות של החברה החרדית מקום המדינה, ואת המעבר מהגנה, ליוזמה ומעורבות בחיי הישראליות."אני ישראלי לא פחות מאשר חרדי" אמר זילברשלג, "אולם אני גאה יותר בעובדת היותי חרדי. "

זילברשלג הוסיף "רק הרחם החרדית תנכיח מציאות יהודית בולטת במזרח התיכון החדש".

בסוקרו את התמורות והשינויים בתחום התעסוקה בחברה החרדית, אמר זילברשלג "אני מקווה שבעוד מספר שנים לא יאשימו את החרדים בגניבת מקומות העבודה במשק".

 

ח"כ יוסי ביילין, פתח את שורת הדוברים, בציינו, כי לדעתו הסיפור העיקרי הוא גודלה של החברה החרדית. ובעית הגודל היא בראש ובראשונה, בעיה של החברה החרדית עצמה.אם בשנים הקרובות, החברה החרדית תמנה 20%  מהחברה הישראלית, אי השירות של קבוצה כה גדולה בצה"ל, זו תהיה בעיה של החרדים. ביילין אף הוסיף ואמר, כי לדעתו "כל ישראלי שאינו רוצה לשרת בצבא, מטעמי דת ומצפון, צריך לאפשר לו זאת."

 

הגב' עדינה בר שלום, אמרה בין יתר דבריה על מלחמת התרבות הקיימת בישראל על דמותה של רשות הרבים: "אנחנו אוהבים את החילוני אבל לא את החילוניות" וציטטה את המשוררת רחל,

"למה יד מושטת לשלום ,ואין לה לוחץ?"

 

בתגובה לדבריה, אמר ח"כ ביילין, כי אם החברה החרדית מעוניינת באחדות ובשיח , עליה להכיר בכל הזרמים והקבוצות הקיימות ביהדות לרבות הרפורמים. ח"כ ביילין אף הוסיף ואמר כי לדעתו הפיתרון הטוב ביותר, הוא הפרדת הדת מן המדינה. "חוקי האישות הנכפים על ידי הנציגות החרדית בכנסת, הם הכתם הגדול ביותר בספר החוקים הדמוקרטי של מדינת ישראל".

 

ח"כ הרב משה גפני אמר בדבריו, כי הוא היה מוותר על היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית, ובלבד שהיתה נשארת באמת מדינה דמוקרטית. גפני, התייחס לפסיקת בית המשפט בנוגע לחוק החמץ שניתנה בערב פסח האחרון, ואמר" פרשנות השופטת בחוק החמץ, יכולה להתרחש רק במדינה דיקטטורית, ולא במדינה דמוקרטית". בהתייחסו לנושא הפרדת הדת מן המדינה אמר גפני, כי אם היה הוא וביילין מייצגים את הרוב הישראלי, היה ניתן לבצע הפרדת הדת מהמדינה, אולם רובו של העם בישראל הוא מסורתי, ואני אמר גפני מייצג גם את המסורתי מנתיבות.

 

ד"ר ניסים ליאון מאוניברסיטת בר-אילן, החוקר את החברה החרדית, סקר את המאפיינים של הפעילות החרדית שהצליחה לשקם את עולם התורה ולהעמידו במרכז החיים של החברה החרדית, אולם התריע מפני הפוליטיקה הסקטוריאלית הקיימת.

 

הרב מרדכי קרליץ,  סקר את התפתחות הדיור והישוב החרדי בעשרות השנים האחרונות, וחשף עובדות המצביעות על כך כי ב-20 שנה הקרובות החרדים יזדקקו ל-80 אלף יחידות דיור חדשות. קרליץ קרא למנהיגי המדינה להיערך בהתאם ולהכין את התשתיות הראויות למגזר שקצב הגידול שלו הוא הגבוה ביותר, וזאת על מנת למנוע חיכוכים חברתיים עתידיים.

 


<< חזור
דף הבית מליאות ואירועי ערב פאנלים תערוכה: "מרחבי המחר" חבר הנאמנים מידע כללי ולו"ז תמונות מהועידה כתבות ועידת הנשיא 2009
ניירות רקע שהוכנו לקראת דיוני ועידת הנשיא


פיתוח ע"י TheMarker Powered by Themarker